Skarby czerwińskiego sanktuarium (19.03.2018)

 
 
 

Zapraszamy dzisiaj do obejrzenia specjalnego programu zarejestrowanego przez ks. Jarosława w sanktuarium Matki Bożej w Czerwińsku nad Wisłą. Czerwińsku nad Wisłą. We wnętrzu zachował się najokazalszy romański portal w Polsce oraz XIII-wieczne freski.
Kościół dawnego opactwa kanoników regularnych w Czerwińsku jest właściwie jedyną oprócz Rokicia, zachowaną świątynią romańską na Mazowszu. Datowany jest na drugą ćwierć XII.
Kościół przechodził bardzo burzliwe koleje, co spowodowało, że dziś nie możemy obejrzeć pierwotnego wyglądu świątyni. Już w 1328 roku miał miejsce pożar kościoła, który jednak nie zniszczył murów świątyni.
Znaczenie klasztoru osiągnęło apogeum w XV wieku. Król Władysław Jagiełło, który w lipcu 1410 roku przeprawiał się w tym miejscu przez Wisłę, modlił się w Czerwińsku o powodzenie wyprawy wojennej. Rosnące znaczenie kościoła spowodowało konieczność jego rozbudowy. W okresie baroku wygląd wnętrza świątyni zmieniła się całkiem – otynkowano wtedy surowe ściany. Wewnętrzne spory między zakonnikami, a także upadek państwa polskiego doprowadziły do kasaty zakonu w 1819 roku. Do klasztoru wprowadziły się norbertanki z Płocka.
Początek XX wieku to czas powrotu do najdawniejszej historii i odkrywania romańskich pozostałości. Prace restauracyjne mocno wpłynęły na wygląd kościoła. Można powiedzieć, że przywrócono dawną świetność świątyni.

W środku znajdują się dwa niezwykłe dzieła sztuki romańskiej. -ogromny portal romański z lat 1140-60. i freski z XIII wieku. Największym skarbem sanktuarium jest jednak obraz Matki Bożej Pocieszenia, pochodzący z 1612 roku, a uznany za cudowny w roku 1648. Jest on wzorowany na rzymskim wizerunku Matki Bożej Śnieżnej z bazyliki Santa Maria Maggiore.

Dla widzów Charbel TV dzieje tego jednego z najpiękniejszych sanktuariów maryjnych w Polsce przybliży ks. Krzysztof Toczyski. W okresie Bożego Narodzenia odbył się w tej bazylice koncert kolęd transmitowany przez TV Polonia. Obecna była wówczas para prezydencka.

 

Leave a reply

Your email address will not be published.