Święta Bożego Narodzenia w całym Kościele Chrystusowym – ujęcie ekumeniczne

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 
 
 
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dzień Wigilii i Bożego Narodzenia jest niezwykłym przeżyciem nie tylko u nas w Kościele Rzymskokatolickim ale również we wszystkich Kościołach w ramach jednego Kościoła Chrystusowego. “To drugie pod względem ważności, po świętach Zmartwychwstania Pańskiego, święto w chrześcijaństwie. Najważniejszą i kluczową kwestią są narodziny Jezusa Chrystusa – tu nie ma różnicy pomiędzy katolikami, ewangelikami czy prawosławnymi. Wszyscy skupiamy się wokół wcielenia Syna Bożego, prawdziwego Boga i prawdziwego Człowieka , które dokonało się za przyczyną Matki Najświętszej i Jej pokornego fiat ” –  mówi biskup Adam z Katolickiego Kościoła Narodowego, Kościoła tak bliskiego w tradycji i doktrynie Kościołowi Rzymsko Katolickiemu. Cała tradycja , również ta bożonarodzeniowa jest identyczną jak w Kościele Rzymskokatolickim. Przyjrzyjmy się więc również jak wyglądają tradycje bożonarodzeniowe w innych wyznaniach chrześcijańskich.

Zarówno  wszyscy katolicy, katolicy narodowi , starokatolicy, prawosławni i protestanci celebrują Wigilię Bożego Narodzenia. Jej przebieg jest u wszystkich bardzo podobny – dekorowanie choinki, dzielenie się poświęconym opłatkiem (u prawosławnych jest to prosfora – pieczywo z mąki, wody, soli i zakwasu, które wierni otrzymują w trakcie ostatniego poprzedzającego niedzielę nabożeństwa w cerkwi), prezenty i wieczerza wigilijna. Ta ostatnia nieco inaczej wygląda tylko u protestantów, którzy nie przestrzegają tego dnia tradycyjnego u innych chrześcijan postu wigilijnego. Na ich stołach pojawiają się więc pieczona gęś i inne dania mięsne.

Wieczerza u prawosławnych nie odbiega znacząco od wieczerzy katolickiej, zawiera natomiast dużo czosnku. Spożywany razem z solą jest symbolem zdrowia, siły i oczyszczenia. Dużym powodzeniem stołowników cieszy się także kisełycia – kisiel z owsa, który jest przygotowywany tydzień przed Wigilią, gdyż musi się odpowiednio zakwasić.

W czasie wieczerzy u prawosławnych nikt, poza gospodynią, nie ma prawa wstać od stołu. Jest to dozwolone dopiero po podaniu kompotu z suszu (tradycyjnie podawanego także na wigiliach katolickich i protestanckich) oraz odmówieniu modlitwy końcowej.

Po wieczerzy nadchodzi czas na kolędy. Tu panuje już iście ekumeniczna atmosfera. Wiele pieśni, które początkowo śpiewane były wyłącznie przez protestantów, np. „Raduj się, świecie”, jest przejęta obecnie przez wszystkich chrześcijan. Katolicy śpiewają więc „Raduj się świecie”, a prawosławni i protestanci – „Cichą noc”, najpopularniejszą chyba kolędę na świecie, którą po raz pierwszy wykonano podczas pasterki w 1818 roku w austriackim (a więc – większości rzymskokatolickim) Oberndorf bei Salzburg.

Kolędy śpiewają wszyscy chrześcijanie, ale nie  wszyscy jednak w Wigilię  tańczą, jak czyni to po wieczerzy część protestantów. Protestanci nie znają także katolickiej pasterki, która tradycyjnie gromadzi wiernych w kościołach w nocy z 24 na 25 grudnia.Kiedy przeglądamy portale i strony katolickie i te rzymskokatolickie i narodowy dostrzegamy,że dzisiejszej nocy wszędzie odbywały się uroczyste msze święte pasterskie.

Uroczyste wigilijne nabożeństwo u protestantów rozpoczyna się zazwyczaj przed wieczerzą, kiedy zapada zmrok. Są jednak parafie ewangelickie, w których nabożeństwa wigilijne sprawowane są w porze katolickiej pasterki, a są i takie, w których w Wigilię nie ma w ogóle nabożeństwa, a wierni idą do kościoła (zboru) na jutrznię 25 grudnia w pierwszy dzień świąt.

Z uczestnictwa w mszy świętej 25 grudnia zwolnieni są natomiast ci katolicy, którzy uczestniczyli w pasterce. Natomiast w drugi dzień świąt, 26 grudnia powinni uczestniczyć w Mszy świętej  , podobnie jak prawosławni czy protestanci.

Pasterka, choć spotykana, nie jest powszechna u prawosławnych. Tradycyjnie sprawowana jest przede wszystkim w parafiach wiejskich, w miastach dominuje tzw. wielkie powieczerze – nabożeństwo wieczorne, w trakcie którego wierni wyrażają żal za popełnione grzechy i błagają o ich odpuszczenie oraz modlą się o spokojny sen i uchronienie przed pokusą diabelską.

Radosnych świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim wierzącym w Chrystusa , wszystkim Braciom i Siostrom całego Chrystusowego Kościoła . Katolikom z Kościołów Rzymskokatolickiego, Narodowego, Starokatolikom, Prawosławnym, całej rodzinie z Kościołów Ewangelickich i Anglikanom . Niech Dziecię Jezus przepełni Wasze serca swoją Bożą miłością . 

 

 

 

Leave a reply

Your email address will not be published.