Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/danutals/domains/padrejarek.pl/public_html/wp-content/themes/belief/lib/php/extra.class.php on line 338
PADRE JAREK » Oficjalna strona ks. Jarosława » Święte Schody w Rzymie (18.08.2018)

Święte Schody w Rzymie (18.08.2018)

 
 
 

W dniu, kiedy w liturgii Kościoła wspominamy świętą Helenę, matkę cesarza Konstantyna, tę samą, która odnalazła Święty Krzyż oraz Święte Schody, pragniemy Wam przybliżyć te niezwykłe relikwie. Na temat Świętego Krzyża wiemy, jak mi się wydaje, wystarczająco wiele. Czym są jednak Święte Schody ?

Scala Sancta, jak je nazywają w Italii, to jedyne w swoim rodzaju, liczące 28 stopni schody, które zgodnie z tradycją Kościoła pochodzą z pałacu Poncjusza Piłata. To właśnie po tych schodach nasz Pan Jezus Chrystus miał być prowadzony na sąd do Piłata. Zostały one odszukane i sprowadzone do Rzymu przez św. Helenę w IV wieku. Schody z pałacu Piłata stanowią wielką relikwię. Zostały umieszczone w dawnej kaplicy papieskiej położonej naprzeciwko Bazyliki Świętych Janów na Lateranie, na polecenie papieża Sykstusa V. Zgodnie z tradycją schodami tymi wchodzimy wyłącznie na kolanach, by w ten sposób oddać najwyższą cześć naszemu Zbawicielowi, który przed dwoma tysiącami lat, skatowany w pałacu Kajfasza był prowadzony do Piłata.

Od samego początku Święte Schody przyciągały chrześcijańskich pielgrzymów, którzy chcieli uczcić mękę Jezusa. Prowadzą one do kaplicy świętego Wawrzyńca, w której znajduje się niezwykła ikona Chrystusa, zwana Acheiropoieton. Jak podają najstarsze podania, ikonę tę zaczął pisać sam święty Łukasz. Ponieważ nie mógł jej ukończyć, została ukończona przez aniołów. Święte Schody ze względu na ilość pielgrzymów, którzy od wieków je nawiedzają, zostały w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku obłożone drewnianą okładziną. Przejście po schodach na kolanach jest niezwykłym duchowym przeżyciem. Zrozumie je tylko ten, komu dana była ta wielka łaska. Odwiedzając Wieczne Miasto – Rzym, warto przy okazji nawiedzenia Bazyliki Świętych Janów na Lateranie przeznaczyć dwie godziny na szczególną formę modlitwy pokutnej na Świętych Schodach. Jest wiele świadectw poświadczających cudowne uzdrowienia osób, które prosiły o tę łaskę w tym miejscu. Tysiące nawróceń i oczyszczeń to tylko część z tego wielkiego daru, który płynie z niebios za pośrednictwem tej niezwykłej relikwii.

Święta Heleno, wypraszaj nam łaski , kiedy znajdziemy się na Świętych Schodach, które swą Najświętszą Krwią naznaczył nasz Zbawiciel.

 

(Var)

 

1 Comment

Leave a reply

Your email address will not be published.