Święto w rożnawskiej diecezji (13.09.2018)

 
 
 

W Rożnavie na Słowacji trwają uroczyste obchody 15 rocznicy wizyty w tej małej diecezji św. Jana Pawła II. Dla ks. Jarosława, będącego kapłanem tej diecezji to najważniejsze miejsce. Nie mogło go tam zabraknąć, zwłaszcza że 15 lat temu przybył do Rożnawy z Ojcem Świętym Janem Pawłem II tzw. volo papale. Dzisiaj uroczystości będą miały miejsce na błoniach rożnawskich , gdzie zostanie odmówiony wspólnie różaniec oraz odprawiona będzie Msza św., której przewodniczył będzie biskup Stanislav Stolarik. Ks. Jarek udał się tam wczoraj, by pokazać wszystkim miejsce, w którym Jan Paweł II sprawował Eucharystię 13 września 2013 roku.

Na wczoraj ks. bp Stolarik zaprosił wszystkich kapłanów diecezji, a także wiernych, do katedry na uroczystą Mszę św. o godz. 10. Wcześniej z Pałacu Biskupiego wyruszyła procesja. Ks. Biskup został powitany przez proboszcza katedry. Wśród koncelebrujących Eucharystię był również ks. Jarosław.

Podczas homilii biskup Stolarik przypomniał kapłanom, jak ważnym jest to, by iść w życiu razem z Maryją. Mówił o ogromnej wadze konsekracji Matce Bożej osobistej, jak również konsekracji całej diecezji Rożnava, której dokonał w ubiegłym roku. Wiele miejsca poświęcił wielkiemu skarbowi diecezji, jakim jest obraz Matki Bożej Rożnawskiej, będący kopią wizerunku z bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie. Przypomniał, że jego poprzednik, bp. Vladimir Filo dokonał szczególnego aktu wiążącego katedrę rożnawską z bazyliką Santa Maria Maggiore – w ten sposób Rożnawa jeszcze bardziej zbliżyła się do Rzymu. – Przyjmijmy Matkę Bożą do swego domu – przypominał bp. Stanislaw rozważając głęboko słowa Jezusa skierowane z krzyża do św. Jana: „Oto Matka twoja”. – Dlatego postanowiłem, aby każda parafia , każda kaplica w diecezji posiadała wizerunek Matki Bożej Rożnawskiej. I aby każdego 16 dnia miesiąca właśnie przed nim modlono się za diecezje i jej pasterza, a także by w tym dniu odmawiać modlitwy za wstawiennictwem św. Jana Pawła II – dodał ks. biskup.
Na zakończenie Mszy św., która miała przepiękna oprawę liturgiczną, ks. bp. Stanislav raz jeszcze podziękował wszystkim za przybycie. W Mszy św. uczestniczył m.in. burmistrz miasta. Przed udzieleniem błogosławieństwa pasterz diecezji poświęcił 2 obrazy Matki Bożej dla dekanatu rożnawskiego. Po Eucharystii w procesji udano się przez rynek na dziedziniec Pałacu Biskupiego , gdzie przed figurą Matki Bożej ustawiono wszystkie obrazy przeznaczone dla rożnawskich kościołów i kaplic. Ks. biskup poświęcił je, a każdy z kapłanów zabrał do swej parafii. Po uroczystości bp. Stolarik zaprosił wszystkich księży na wspólny obiad, by każdy z nich czuł, że należy do jednej rodziny kapłańskiej.

Matka Boża pobłogosławiła ten dzień, gdyż wczorajsze uroczystości odbywały się przy pięknej, słonecznej pogodzie.
(oprac. BRS)

 

Leave a reply

Your email address will not be published.