Zadziwiające zdarzenia w Avioth (25.10.2018)

 
 
 

Po południu ks. Jarosław pojechał do miejscowości Avioth. Znajduje się tam piękna, gotycka bazylika z XIII wieku, a w niej figura Matki Bożej. Wyrzeźbił ją w drewnie jeden z mieszkańców i zaniósł do kościoła, który znajdował się 2 km od Avioth. Na drugi dzień ze zdumieniem stwierdził, że figurka wróciła na miejsce, w którym była wcześniej i znalazła się na iglastym drzewie. Nie wiedziano jak to się stało, więc na nowo przeniesiono ją do świątyni. Pomimo że kościół zamknięto, na drugi dzień posąg znów znalazł się na drzewie. Powtórzyło się to wiele razy. Dlatego wybudowano najpierw mały kościółek, gdzie umieszczono figurę, a następnie wielką świątynię, która ma dziś tytuł bazyliki mniejszej.
Niektóre fakty z historii tego miejsca są zadziwiające – m.in. to, że w średniowieczu przed figurę Matki Bożej przynoszono noworodki, które zmarły. Za statuą znajdowała się woda święcona, olej i świeca. Ludzie modlili się w intencji zmarłego dziecka, aby dało choć znak życia – wtedy je chrzczono. Zapisano ok. 200 takich przypadków, w których po wielu dniach modlitwy dziecko na krótką chwilę ożywało: poruszało rączkami, otwierało oczy, zarumieniło się i wtedy je chrzczono. Później władze kościoła zabroniły takich praktyk i już do nich nie wrócono.
Główne uroczystości w Avioth odbywają się 16 lipca, w dzień Matki Bożej Szkaplerznej. Przybywa tam wówczas bardzo wielu pielgrzymów. Wtedy na skronie Maryi zakładana jest złota korona, a na postać złoty płaszcz – votum to zostało złożone przez tych, którzy otrzymali tam łaski za wstawiennictwem Matki Bożej.

Francuzi, którzy przyjechali z ks. Jarkiem do Avioth wspólnie z nim odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Ksiądz poprowadził modlitwę w języku francuskim, a ostatnią część odmówił po polsku. Francuzów nauczył też jednego zdania po polsku: Jezu, ufam Tobie. W bazylice ks. Jarosław udzielił błogosławieństwa krzyżem misyjnym, modlono się również za dzieci nienarodzone i nieochrzczone, których rodzice nie przykładają żadnej wagi do sakramentu Chrztu św. lub zabronili go udzielać.
Ks. Jarosław ustanowił też dwie Francuzki i dwie Belgijki, które będą odpowiadać za rozwój Domów Modlitwy św. Charbela na terenie swoich krajów. Wspólne spotkanie do rodziny francuskich Domów św. Charbela odbędzie się 9-10 września 2019 roku, a wcześniej, od 6 września trwać będzie w Belgii.

Leave a reply

Your email address will not be published.