Pustelnia

Pustelnia

Ksiądz Jarosław w dniach 12 – 20.X.2015 przebywał w Annaya, w pustelni, przy pustelni, przy grobie św. Charbela. Był to prywatny czas modlitwy i skupienia. W dniu 20 października przyjechała pielgrzymka z Polski. O 14-ej przy grobie św. Charbela w klasztorze w Annaya wszyscy kapłani odprawili koncelebrowaną Mszę św. Przewodniczył ks. dr Stanisław Puchała z Katowic, homilię wygłosił ks. Jarosław Cielecki.

.
Przed zakończeniem Mszy św. ks. Jarosław dał świadectwo niezwykłego doświadczenia jakie miało miejsce w dniu urodzin ks. Jarka 15 października po północy:

.

.

.

.

aaa

W październiku 2015 roku ks. Jarek uda się do pustelni w Annaya w Libanie. – Będę gorąco modlił się za was, którzy nie przyjęliście Jezusa, aby św. Charbel wyprosił łaskę otwarcia ludzkich serc. Dlatego też postanowiłem, w tej również intencji, wyjechać w październiku do Libanu, by zamknąć się na jakiś czas w pustelni św. Ojca Charbela. Będę tam prosił w szczególny sposób o przebłaganie za własne grzechy i błędy. Będę błagał za tymi, którzy są daleko od Chrystusa, aby odnaleźli Go w swym życiu. Będę modlił się zwłaszcza za moich wrogów i prześladowców. Zgodę na pobyt i modlitwę w pustelni już otrzymałem. Będę tam pierwszy po śmierci św. Ojca Charbela. Wielkim przywilejem jest dla mnie najbliższy czas modlitwy i budowania pustelni w Polsce i we Włoszech. Pobyt w Annaya to wyjątkowe przygotowanie się do tamtych, na pewno niezwykłych dla mnie dni i przeżyć. W pustelni będę żył takim samym rytmem, jak święty o. Charbel: modlitwą, postem i pokutą. Pomimo że jest tam już prąd elektryczny, nie będę z niego korzystał. Chcę spędzić czas na modlitwie, skupieniu przy lampie oliwnej, również nocą, by być w jeszcze większej więzi ze wszystkimi Domami Modlitwy, które taką lampę zapalają podczas każdego spotkania. Mój pobyt tam pragnę traktować jako dziękczynienie za całe pielgrzymowanie przez 3 lata do ponad 250 parafii, tysiące przejechanych kilometrów, nałożenie rąk na tysiące ludzi, modlitwę wstawienniczą za nimi, a także modlitwę błagalną o uwolnienie z jakichkolwiek zniewoleń i nałogów. Już proszę wszystkich o modlitwę, bym dobrze się do tego pobytu w pustelni przygotował – mówi ks. Cielecki.

eee

Według tradycji wschodniej życie monastyczne osiąga swoje apogeum w odosobnieniu: być tylko samemu z Nim, czyli z Bogiem. Ojciec Charbel czuł powołanie do życia w samotności, dlatego wiele razy prosił o pozwolenie, by mógł zostać pustelnikiem. Jednak dopiero po 23 latach życia we wspólnocie otrzymał zgodę przełożonych na życie w pustelni. Stało się to 15 lutego 1875 roku, przeżywanego w Kościele jako Rok Święty.
Pustelnia, do której udał się Charbel znajduje się na wysokości 1400 m npm. Została wybudowana w 1798 roku. Dzień pustelnika składał się przede wszystkim z modlitwy i medytacji, a także pracy fizycznej, którą wykonywał w pobliskim klasztorze. Reguła, której przestrzegał bardzo skrupulatnie, mówiła że pustelnik może spać 5 godzin, a resztę doby ma poświęcić na modlitwę. Św. Charbel często spędzał czas modląc się na kolanach naprzeciw Najświętszego Sakramentu. Cela, w której mieszkał miała 6 m. kw. Była w niej lampa oliwna, materac, stół, kamień służący za krzesło oraz książki do modlitwy, a w szczególności o naśladowaniu Chrystusa. W ciągu dnia jadał tylko raz, o godzinie 14. Były to proste potrawy, nie jadał mięsa i owoców. Pił tylko wodę.
14 grudnia 1898 roku o godz. 11 pustelnik o. Charbel sprawował, jak każdego dnia, Mszę św. Podczas modlitwy, która mówiła: ”Ojcze prawdy, oto Twój Syn, ofiara, aby Cię uwielbić. Przyjmij ją.” został dotknięty paraliżem. Jego agonia trwała 8 dni. Po 23 latach wzorowego życia pustelniczego św. Charbel umarł mając 70 lat. Odszedł w wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia 1898 roku.
Św. Charbel był człowiekiem modlitwy. Czcił Matkę Bożą i swoje serce ofiarował Maryi, każdego dnia odmawiając Różaniec święty. Można by powiedzieć, że przez modlitwę, wiele długich postów i umartwienia tak mocno zjednoczył się z Bogiem, że stał się aniołem w ludzkiej postaci.

Zobacz galerie ( kliknij w ten napis)

 

Podczas pielgrzymki w lutym 2015 ks. Jarosław wspólnie z pielgrzymami uczestniczył 22 lutego w procesji z pustelni św. Charbela do klasztoru w Annaya. Oto libańskie nagranie z tego wydarzenia:

.

 

.

Posted by ‎مشوار القداسة‎ on Sonntag, 21. Februar 2016

 

10 Comments

Leave a reply

Your email address will not be published.