Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie

 
 
 

Jego powstanie wiąże się z ogłoszeniem w Polsce stanu wojennego 13 grudnia 1981r. Wtedy to ks. Proboszcz Czesław Wala wraz z wiernymi zebrali się na modlitwie pokutnej w intencji Ojczyzny. Początkowo czuwania odbywały się w każdą sobotę. Za Patronkę spotkań modlitewnych wybrali Maryję z orłem na piersi, jako tę która kocha polskie serca i na pewno pomoże.
22 maja 1982r. grupa pojechała na pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej, Bolesnej Królowej Polski w Licheniu. To właśnie tam ks. Makulski, który przyjął bardzo serdecznie pielgrzymów zaproponował, aby przenieść Kult Matki Bożej Bolesnej na Ziemie Świętokrzyskie. Rozstali się z obietnicą, że za rok o tej porze odbędzie się ingres Obraz Matki Licheńskiej. Początki nie były łatwe, nie było jeszcze pozwolenia na budowę kościoła, a na miejscu gdzie miało być Sanktuarium rosło zboże.
Tradycja głosi, że mieszkający koło Lichenia weteran kampanii napoleońskiej miał w domu ikonę Matki Bożej w koronie z orłem na piersiach. Ku końcówce życia miał objawienia, aby obraz ten powiesić na sośnie w borze Grabina i tak też zrobił. W 1850 roku przed tym wizerunkiem modlił się pastuch bydła dworskiego, który w trakcie modlitwy widział „osobę z innego świata”. Ta zażądała nawrócenia się ludzi, żałowania, pokutowania za grzechy, zaniechania pijaństwa i zabezpieczenia obrazu wiszącego na sośnie. 28 września 1952 roku została spełniona ostatnia wola ”nieznajomej Pani”. Ks. Kustosz Eugeniusz Makulski polecił artyście wykonanie kopii obrazu na desce, większych rozmiarów. Ten właśnie wizerunek Maryi w Kałkowie został nazwany MB Panią Ziemi Świętokrzyskiej.
W kwietniu 1983 roku zaczęto kopać fundamenty, a 22 maja tak jak to było ustalone obraz został przywieziony na „chłopskiej furmance” ze stacji kolejowej Styków i uroczyście wprowadzony na strop dolnego kościoła. Rozpoczęło się całonocne czuwanie na które przybyły tłumy wiernych. Po nim obraz został przeniesiony do parafialnej świątyni, skromnej kaplicy pod wezwaniem bł. Maksymiliana Marii Kolbego. Budowa Sanktuarium trwała 163 dni, obiekt wykończony został w 1984r. Od tego momentu zaczęli przyjeżdżać pielgrzymi z różnych stron Polski. Równocześnie z budową świątyni rozpoczęto także budowę Domu Pielgrzyma. Z powodu złego stanu zdrowia Księdza Proboszcza w 1985 roku nastąpiła przerwa w pracach, został on na rok wstrzymany od pracy duszpasterskiej, ale pomimo tego nie zrezygnował z kontynuowania dzieła.
Z pomocą do obsługi pątników przyszły Siostry ze Zgromadzenia Służek NMP Niepokalanej z Sandomierza. Jedna z nich zaprojektowała wiele obiektów sakralnych m.in. Drogę Krzyżową, rozmieszczenie zieleni itp. Ks. Bp Zygmunt Zimowski , Ordynariusz Radomski w 2002 roku ustanowił w Sanktuarium Wspólnotę Braci Chrystusa Cierpiącego.
Budowa Drogi Krzyżowej rozpoczęła się w roku 1986. Początkowo wykonany był nasyp ziemny następnie rozpoczęto tworzenie przestrzennych form z rzecznych okrąglaków, napotykano na pewno opory i kłopoty ale Bóg czuwał nad wszystkim. Via Dolorosa zostało poświęcone w 1991 roku wraz z zakończeniem budowy Golgoty (czyli XII stacji Śmierć Jezusa).
Powstanie Golgoty datuje się na rok 1986 wtedy to do Godowa przybyli górale ze Stryszawy koło Suchej Beskidzkiej. Rozpoczęli budowę kamiennej Golgoty, która przypomina architekturę zewnętrzną gmachu Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Posiada pięć kondygnacji, w której znajduje się 30 kaplic i oratoriów, poświęconych znanym postaciom narodu polskiego, świętym błogosławionym, np. Matce Bożej Częstochowskiej; Słudze Bożemu Ks. Kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, Prymasowi Tysiąclecia; Błogosławionemu Ks. Jerzemu Popiełuszce- tu znajduje się jego osobista własność-samochód ; świętemu Maksymilianowi Marii Kolbemu; Dziewięciu Górnikom pomordowanym w kopalni “Wujek”; Stoczniowcom poległym na Wybrzeżu w 1970r. i głuchoniemym z całej Polski. Golgota ma 33 metry wysokości, na szczycie której znajduje się 15metrowy dębowy Krzyż Zbawienia.
Grota Matki Bożej z Lourdes- wiąże się ona z historią przyjazdu brata Felicisimus (franciszkanina z Niepokalanowa) do Kałkowa. Była to ostatnia osoba, która rozmawiała z ojcem Maksymilianem Maria Kolbe przed aresztowaniem przez gestapo, to właśnie jemu powierzył wykonanie jego ostatniej woli. Niestety w Niepokalanowie pomysł powstania Groty nie został pozytywnie przyjęty, dlatego przybył do Kałkowa-Godowa. Parafia ta była pierwszą w Polsce parafią św. Maksymiliana Marii Kolbego i to właśnie tutaj udało się wypełnić Testament Świętego. Uroczyste poświęcenie Groty odbyło się 14 sierpnia 1999r.
Na terenie Sanktuarium powstała wioska dla dzieci niepełnosprawnych, głuchoniemych, Dom dla ludzi starszych z chorobą nowotworową. Obiekty te zostały poświęcone 13 września 2000roku przez ks. Prymasa Józefa Glempa.
Oprócz powyższych obiektów znajdują się tutaj także: Dom Jana Pawła II oraz jego pomnik, Kaplica Św. Ojca Pio, Oratorium Daru Życia, Kaplice Różańcowe, Muzeum Przeszłości, Droga Betlejemska, Panorama Męki Chrystusa, Panorama Świętokrzyska, Oratorium Fatimskie, Figura Chrystusa Króla, pomniki i figury świętych, Szopka Betlejemska, ołtarz polowy, Kaplica Katyńska, Mini Zoo, pomnik „Piety”, Oratorium Pamięci Tragedii Smoleńskiej, Pomnik Pamięci 10 kwietnia 2010r.
Niedaleko Sanktuarium znajdują się Eremy (Ośrodek rekolekcyjno-wypoczynkowy)gdzie mieści się kaplica Bożego Miłosierdzia z relikwiami Św. Faustyny i Bł. Michała Sopoćko.
Do Sanktuarium przybywa rocznie kilkaset tysięcy pielgrzymów, jest to miejsce modlitwy dla działaczy regionalnych i krajowych NSZZ „Solidarność”, pracowników PKS z całej Polski, członków PSL, AK, NSZ, WiN. To tutaj odbywają się modlitwy o trzeźwość narodu polskiego.
To wyjątkowe miejsce jakim jest Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie mógł osobiście poznać ks. Jarek, który został tu zaprowadzony w zupełnie nie wytłumaczalny sposób poprzez nawigację samochodową. Być może zostało to pokierowane od górnie, by Ksiądz mógł sam podejść i klęknąć przed wizerunkiem Matki Bożej, powierzyć siebie, wszystkie sprawy i wszystkie Domy Modlitwy naszej ukochanej Matce Maryi.
W tym miejscu były i nadal są odprawiane Msze Św. w intencji Ks. Jarosława, najbliższa Msza Święta będzie odprawiona 2 lutego o godz. 17.00, pamiętajmy o duchowej łączności.
Źródło:
Fakty, na podstawie Kroniki Parafialnej, lektury prasy lokalnej i regionalnej oraz rozmowy Antoniego Żaka z ks. Czesławem Walą
Milena Wróbel

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

Leave a reply

Your email address will not be published.