W dniu św. Antoniego – o św. Charbelu

 
 
 

Poniedziałek we Włoszech był bardzo ważny z dwóch powodów – oczywiście dnia św. Antoniego, którego wizerunek jest chyba w każdym domu i… meczu na Euro.

IMG-20160614-WA0006

Oczy Włochów zwrócone były na Bazylikę św. Antoniego w Padwie. W wielu miastach odbywały się celebracje liturgiczne,  a ulicami miast i miasteczek szły procesje z figurą św. Antoniego. Także w Rzymie, w Bazylice św. Antoniego przy via Merulana odbyły się jak co roku uroczystości. Oprócz Mszy św. była też procesja. Modlił się tam również ks. Jarosław.

IMG-20160614-WA0020

Mszę św. ks. Jarosław sprawował w watykańskim Casa del Clero , gdzie również odprawiał nuncjusz Jerozolimy i Palestyny abp. Mons. Giuseppe Lazzarotto, który pochodzi z Padwy. Po Mszy św. ks. Jarosław spędził z nim dłuższą chwilę na rozmowie. Ks. arcybiskup opowiadał o aktualnej sytuacji w Ziemi Świętej i Palestynie, o swojej kapłańskiej drodze i pracy w różnych miejscach świata. Dużo wie na temat Polski, gdyż studiował w Akademii Dyplomatycznej na tym samym roku, co zmarły niedawno abp. Janusz Bolonek z Łodzi. Abp. Lazzarotto za rok przejdzie na emeryturę.

.Ks. Jarosław opowiedział arcybiskupowi o dziele św. o. Charbela, które prowadzi.  Okazało się, że arcybiskup doskonale zna  tego świętego. –  Byłem przy jego grobie, modliłem się tam. W moim mieszkaniu w Jerozolimie mam Jego relikwie i modlę się za Jego wstawiennictwem. To niezwykły święty. Mówi się , że już jest 70 tys. cudów za wstawiennictwem o. Charbela. Dla Bliskiego Wschodu jest on takim świętym, jak dla nas św. Antoni.  – mówił arcybiskup.

Gdy wysłuchał historii powstawania Domów Modlitwy św. Charbela, był zachwycony. –  W Betlejem mamy kościół pod wezwaniem św. Charbela. Są tam ojcowie maronici, otwierają ten kościół o 5 rano, zamykają późnym popołudniem, a przez cały czas są tam tłumy ludzi – opowiadał.

To było naprawdę piękne spotkanie, którego pewnie chciał św. o. Charbel. Wymieniliśmy adresy, kontakty, a na koniec arcybiskup mówi: przyjedźcie do mnie. Odpowiedziałem, że fajnie by było przyjechać z Domami Modlitwy św. Charbela, byśmy mogli wspólnie celebrować jego święto. Arcybiskup uśmiechnął się mówiąc: zapraszam. Obiecałem, że poproszę, by we wszystkich Domach modlono się w jego intencji – relacjonuje ks. Jarek.

Jutro zaprasza na katechezę o godz. 21 w języku włoskim, a pół godziny później – w polskim.

(oprac. BRS)

13.06.2016

[peg-gallery album=”http://picasaweb.google.com/data/feed/api/user/103913296185050351121/albumid/6295931729560828033?alt=rss&kind=photo” ]

W dniu św. Antoniego z Padwy ks. Jarosław modlił się w Bazylice św. Antoniego w Rzymie

Leave a reply

Your email address will not be published.