W lipcu w Medziugorju

 
 
 

W czerwcu 2016 w parafii Medziugorje przyjęło Komunię Świętą 189 750 osób, Msze św. koncelebrowało 4080 kapłanów (średnio 136 dziennie). Każdego roku wielka ilość pielgrzymów przybywa do Medziugorja na obchody rocznicy objawień Maryi Królowej Pokoju. W tym roku szczególnie uroczyście obchodzono 35 rocznicę objawień, a wszystko rozpoczęło się 24 czerwca 1981 roku na wzgórzu Crnica ( dziś Podbrdo ).

W ostatnich dniach w Medziugorju przebywają pielgrzymi z: Polski, Słowacji, Ukrainy, Węgier, Italii, Austrii, Irlandii, Ameryki Płn. i Pd., Francji, Hiszpanii, Czech, Niemiec, Anglii, Libanu, Rumunii, Słowenii i Chorwacji. W niedzielę wyjechały 2 autokary pielgrzymów z Rzeszowa i 1 z Krosna, przyjechały grupy z Lublina i Białej Podlaskiej.

Mieszkańcy Medziugorja zgodnie relacjonują, w bieżącym roku najwięcej jest pielgrzymów z Polski, są zorganizowane grupy autokarowe, są prywatne auta, są turyści, którzy 1 – 2 dni odpoczynku nad morzem zamieniają na pobyt i modlitwę w tym wyjątkowym miejscu, są pielgrzymi indywidualni. W kościele i wokół, na górach, na uliczkach, w kawiarniach – wszędzie słychać rozmowy po polsku.

DSC07022

W min. piątek podczas adoracji Krzyża, która odbywała się w kościele i obraz był przeniesiony do Sali św. Jana Pawła II bo intensywny deszcz uniemożliwił modlitwę na placu, śpiew pomiędzy rozważaniami kapłana prowadzącego adorację, który zawsze jest intonowany w kilku językach, tym razem stanowił tło. Polacy tak mocno śpiewali, że słychać było tylko nas mimo, że zespół śpiewał w różnych językach.

Od początku tego miesiąca ogólnie w Medziugorju jest mniej pielgrzymów, tak jest każdego roku. Zaskakująca jest mała ilość pielgrzymów z Włoch. Jest to czas po obchodach rocznicy 763objawień i przed największym w roku zjazdem na MIĘDZYNARODOWE MODLITEWNE SPOTKANIE MŁODZIEŻY Festiwal Młodych pod hasłem: BĄDŹCIE MIŁOSIERNI! (Łk 6,36), który rozpocznie się 1 sierpnia i zakończy 6 sierpnia Mszą św. o świcie, o 5 rano pod Krzyżem na górze Kriżevac.

Parafia spodziewa się 40 tysięcy ludzi, też mniej niż w ub. latach ale część młodych, w tym także młodzi z parafii Medziugorje pojadą na spotkanie z papieżem Franciszkiem na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa.

DSC07071Od 16 lipca parafianie modlą się w nowennie przed świętem św. Jakuba Starszego, Apostoła, patrona parafii, patrona pielgrzymów. Parafia powstała w 1892 roku. Od 1981 roku stała się miejscem, do którego przybywają pielgrzymi z całego świata aby wspólnie modlić się, nawracać, umacniać łaską pokoju daną tu szczególnie mocno by nieść miłość Jezusa i Maryi światu, do miejsc gdzie żyją i pracują pielgrzymi. Codziennie modlitwę różańcową przed Mszą św. wieczorem odmawiają przedstawiciele poszczególnych wiosek należących do parafii Medziugorje oraz wspólnota młodzieżowa Frama, Trzeci Zakon św. Franciszka i wspólnota Marijine Ruke. W wigilię święta, w niedzielę 24.07 młodzież parafii poprowadzi program kulturalno – rozrywkowy ( o historii parafii, wspomnienia parafian, będzie wystawa starych fotografii, wspólne śpiewanie i tańce, spotkanie przy przekąskach i lampce wina…) Podczas ogłoszeń parafialnych o.Marinko, proboszcz mówił też o niespodziankach i bardzo zapraszał by odnowić tradycję, by radośnie przeżyć święto patrona parafii.

W dniach 4- 9  lipca odbyły się Międzynarodowe Rekolekcje dla Kapłanów w Medziugorju. Uczestniczyło 304 księży z svecenici424 państw. Wykładowcą w trakcie tych rekolekcji był ojciec Damir Paviciem pracujący w parafii w Brestovsko.

Tematem tegorocznych rekolekcji były słowa: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny” (Łk 6,36) – „W szkole Matki Bożej”. Oprócz wykładów uczestnicy rekolekcji codziennie brali udział w wieczornym programie modlitewno-liturgicznym parafii Medziugorje. W czwartek o świcie wspólnie odmawiali modlitwę różańcową na Górze Objawień, a w piątek drogę krzyżową na Križevcu, po której odbyła się spowiedź księży. Ostatniego dnia rekolekcji poszli pomodlić się na grób ojca Slavka Barbaricia, który zainaugurował te rekolekcje dla kapłanów w 1996 roku.

O tym jak bardzo owocne było dla nich to spotkanie świadczy wielki odzew księży i ich mocne świadectwa wygłoszone na koniec 21. Międzynarodowych Rekolekcji dla Kapłanów.

Wzorem minionych lat, w tym roku również parafianie medziugorscy zapewnili uczestnikom rekolekcji dla kapłanów bezpłatne zakwaterowanie.

 

biciklistizamirwebDwunastu członków klubu rowerowego Brotnjo w Medziugorju , 15 lipca 2016 roku, rozpoczęło pielgrzymkę rowerową w intencji pokoju na świecie z Medjugorja do św. Antoniego i św. Leopolda Bogdana Mandića do Padwy. Ideę pielgrzymki rowerowej zaszczepił Giancarlo Bordignon włoski pielgrzym, który od 1985 roku jako przewodnik i organizator pielgrzymek przybywa do Medjugorje. Ostatnio zaczął organizować i rowerowej pielgrzymki z Italii do Medziugorje. 14 lipca po Mszy św. o. proboszcz pobłogosławił udających się w drogę oraz różańce, które zabrali ze sobą z Medziugorja. W zamian dostał koszulkę uczestnika wyprawy.

.

Kapłani prowadzący parafię w Medziugorju obejmują modlitwą pielgrzymów, parafian i bieżące potrzeby świata, min. od ub. tygodnia DSC07292szczególnie wymieniana jest intencja za ofiary zamachu we Francji w Nicei i ich rodziny oraz o pokój dla Turcji, wczoraj także rozpoczynając modlitwy transmitowane przez radio i internet na cały świat o. Karlo Lovrić prosił o modlitwę w tych intencjach, w intencji pokoju dla świata, pokoju w ludzkich sercach i rodzinach oraz za papieża Franciszka i ŚDM w Krakowie.

W każdą niedzielę różaniec parafialny o godz. 16.00, tajemnice radosne i bolesne na Podbrdo. W piątek Droga Krzyżowa o godz. 16.00 Spowiedź od 17.00 przy kościele lub po umówieniu z kapłanem. W parafii posługuje polski kapłan ks. Andrzej, codziennie o 13 można go spotkać na Mszy św. dla Polaków, w niedzielę o 11.00

[peg-gallery album=”http://picasaweb.google.com/data/feed/api/user/103913296185050351121/albumid/6308926240616341585?alt=rss&kind=photo” ]

Nawiedzając Medziugorje, uznane przez Kościół miejsce modlitwy, warto zaczerpnąć z tego źródła łask, jak nazywa Medziugorje w swoich przesłaniach Matka Boża i pojednać się z Bogiem w sakramencie spowiedzi i przystąpić do Stołu Eucharystycznego by przyjąć Jezusa, otworzyć swe serce Maryi i zawierzyć swoje życie i rodzinę Jej Niepokalanemu Sercu, które na końcu zatriumfuje, jak powiedziała Matka Boża do dzieci w Fatimie.

 

 

Orędzie, 25.04.2016

„Drogie dzieci! Moje Niepokalane Serce krwawi patrząc na was w grzechu i w grzesznych obyczajach. Wzywam was, powróćcie do Boga i modlitwy, aby było wam dobrze na ziemi. Bóg przeze mnie wzywa was, aby wasze serca były nadzieją i radością dla wszystkich, którzy są daleko. Niech moje wezwanie będzie lekarstwem dla waszej duszy i serca, abyście wysławiali Boga Stworzyciela, który was kocha i wzywa do wieczności. Drogie dzieci, życie jest krótkie, wykorzystajcie ten czas, by czynić dobro. Dziękuję wam, że odpowiedzieliście na moje wezwanie.”

Akt poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi

.

DSC07080

Obieram Cię dziś, Maryjo,

w obliczu całego dworu niebieskiego,

na moją Matkę i Panią.

Z całym oddaniem i miłością powierzam

i poświęcam Tobie moje ciało i moją duszę,

wszystkie moje dobra wewnętrzne i zewnętrzne,

a także zasługi moich dobrych uczynków

przeszłych, teraźniejszych i przyszłych.

Tobie zostawiam całkowite i pełne prawo

dysponowania mną jak niewolnikiem oraz

wszystkim, co do mnie należy,

bez zastrzeżeń, według Twojego upodobania,

na większą chwałę Bożą teraz i na wieki.

Amen.  /św. Ludwik de Montfort /

.

DSC07176Litania do Niepokalanego Serca Maryi

Kyrie eleison, Chryste eleison, Kyrie eleison!
Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas!
Ojcze z nieba Boże – zmiłuj sie nad nami!
Synu Odkupicielu świata Boże – zmiłuj się nad nami!
Duchu Święty Boże – zmiłuj się nad nami!
Święta Trójco jedyny Boże – zmiłuj się nad nami!
Najświętsze Serce Maryi – Bądź naszym ratunkiem!
Najukochańsze Serce córki Ojca Niebieskiego -Bądź naszym ratunkiem!
Serce Maryi, najcierpliwsze,
Serce Maryi, wzorze panieńskiej skromności,
Serce Maryi, któreś pragnieniem świętym zbawienie przyśpieszyło,
Serce Maryi, miłością Boga Pałające,
Serce Maryi, mieczem boleści przeszyte,
Serce Maryi, przy śmierci Jezusa z żalu obumierające,
Serce Maryi, przy zmartwychwstaniu Jezusa radością ożywione,
Serce Maryi, przy wniebowstąpieniu Jezusa słodkością napełnione,
Serce Maryi, przy zesłaniu Ducha Świętego nową łask pełnością obdarowane,
Serce Maryi, światłości błądzących,
Serce Maryi, pociecho strapionych,
Serce Maryi, jedyna po Bogu grzesznych ucieczko,
Serce Maryi, Trójcy Przenajświętszej Przybytku,
Serce Maryi, Niepokalane,
Serce Maryi, łaski pełne,
Serce Maryi, najpodobniejsze do Serca Jezusowego,
Serce Maryi, stolico mądrości,
Serce Maryi, zwierciadło sprawiedliwości,
Serce Maryi, tronie miłosierdzia,
Serce Maryi, zbiorze wszelkiej świątobliwości,
Serce Maryi, arko przymierza,
Serce Maryi, bramo niebieska,
Serce Maryi, najchwalebniejsze,
Serce Maryi, najpotężniejsze,
Serce Maryi, najdobrotliwsze,
Serce Maryi, najlitościwsze,
Serce Maryi, najłagodniejsze,
Serce Maryi, najczystsze i najniewinniejsze,
Serce Maryi, w pokorze niezgłębione,
Serce Maryi, nadziejo Tobie ufających,
Serce Maryi, obrono w pokusach,
Serce Maryi, zadatku obietnic Jezusowych,
Serce Maryi, ratunku konających,
Serce Maryi, które nikim nie gardzisz,
Serce Maryi, radości serc ludzkich,
Serce Maryi, wesele Aniołów i Świętych,
Serce Maryi, jasnością i chwałą w niebie ukoronowane,
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam Panie!
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas Panie!
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami!

K: Módl sie za nami Święte i Niepokalane Serce Maryi!
W: Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych!

Módlmy się: Boże dobroci, któryś dla zbawienia grzeszników i dla wspomożenia wiernych chciał, by Serce Maryi Matki Dziewicy upodobniło sie do Boskiego Serca Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, przez swoja miłość i miłosierdzie-spraw, abyśmy oddając cześć jej Sercu przez Jej zasługi i wstawiennictwo zasłużyli, by mieć serce według Serca Jezusowego. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

 

DSC07178

 

Jestem w Medziugorju.

W modlitwie polecam wszystkich czytelników www.padrejarek.pl 

Mogę zanieść do stóp Maryi na Wzgórze Objawień prośby, intencje … ( email:vsnrex@gmail.com )

Wszystkie intencje jakie prześlecie zostaną przekazane do pani Danusi do Medziugorje a jednocześnie zostaną  modlitewnie przedstawione w dniach od 27 lipca do 31 lipca przed ołtarzem świętego Jana Pawła II w bazylice w Watykanie. Będziemy się wspólnie modlić za młodzież świata będącą w Krakowie z Ojcem Świętym i za Was. 

19.07.2016

Danuta Lis

Leave a reply

Your email address will not be published.