Wiara jest największym dziedzictwem, które możecie przekazać swym dzieciom

 
 
 

Nie zapominajcie, że największym dziedzictwem, jakie możecie przekazać swym dzieciom jest wiara – powiedział Papież rodzicom dzieci, które z jego ręki przyjęły dziś sakrament chrztu. Dzisiejsza Niedziela Chrztu Pańskiego to jedyna obok konklawe okazja, kiedy Kaplica Sykstyńska przestaje być obiektem muzealnym i staje się miejscem kultu. Właśnie tam w obliczu Sądu Ostatecznego Michała Anioła Franciszek ochrzcił 26 dzieci, 13 dziewczynek i 13 chłopców.

W wyjątkowo krótkiej homilii Papież powiedział rodzicom, że są oni podobni do Józefa i Maryi, którzy przynieśli małego Jezusa do świątyni, aby ofiarować Go Bogu.

„Dziś w święto Chrztu Pańskiego, wy rodzicie, przynosicie wasze dzieci, by otrzymały chrzest, by otrzymały to, o co poprosiliście na początku liturgii, kiedy postawiłem wam pierwsze pytanie: by otrzymały wiarę. «Chcę wiary dla mego dziecka». W ten sposób wiara jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, niczym łańcuch, który rozciąga się w czasie. A po latach te dzieci zajmą wasze miejsce z innymi dziećmi, waszymi wnukami, i poproszą o to samo: o wiarę, o wiarę, którą daje nam chrzest. Tę wiarę przynosi dziś Duch Święty do serca, duszy, życia waszych dzieci. Wy o tę wiarę poprosiliście. Wręczając wam zapaloną święcę, Kościół poleci wam strzec wiary w tych dzieciach. I nie zapominajcie, że ostatecznie największym dziedzictwem, jakie możecie przekazać swym dzieciom jest wiara. Postarajcie się, aby jej nie straciły, aby w nich wzrastała i pozostała w nich jako dziedzictwo” – powiedział Ojciec Święty.

Podobnie jak przed rokiem na zakończenie homilii Franciszek przypomniał mamom, że w czasie liturgii mogą karmić swoje dzieci.

Anioł Pański: w naszym chrzcie, jak w chrzcie Jezusa, najważniejszy Duch Święty

◊Pamiętajmy o rocznicy naszego chrztu. To właśnie wtedy po raz pierwszy otrzymaliśmy Ducha Świętego, który otwiera nasze serca na całą prawdę – mówił Franciszek w rozważaniu na Anioł Pański.

Papież przypomniał scenę z dzisiejszej Ewangelii, przedstawiającą chrzest Jezusa w Jordanie i wspaniałe Boże objawienie, które się wówczas dokonało.

„Św. Łukasz pisze: «Kiedy cały lud przystępował do chrztu, Jezus także przyjął chrzest. A gdy się modlił, otworzyło się niebo i Duch Święty zstąpił na Niego, w postaci cielesnej niby gołębica, a z nieba odezwał się głos: Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie» (Łk 3,21-22). W ten sposób Jezus został konsekrowany i objawiony przez Ojca jako Mesjasz, wyzwoliciel i zbawiciel. W tym wydarzeniu – poświadczonym przez wszystkie cztery Ewangelie – miało miejsce przejście od chrztu Jana Chrzciciela, opartego na symbolice wody, do chrztu Jezusa  w «Duchu Świętym i ogniu» Łk 3,16)” – powiedział Ojciec Święty.

Franciszek zauważył, że również w chrześcijańskim sakramencie chrztu to właśnie Duch Święty odgrywa najważniejszą rolę.

„To On wypala i niszczy grzech pierworodny, przywracając ochrzczonemu piękno łaski Bożej. To On uwalnia nas spod władzy ciemności, czyli grzechu, i przenosi nas do Królestwa Światła, to znaczy miłości, prawdy i pokoju. Tym właśnie jest Królestwo Światła. Pomyślmy do jakiej godności wynosi nas chrzest! «Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi:  i rzeczywiście nimi jesteśmy» (1 J 3,1), woła apostoł Jan” – powiedział Franciszek.

Papież przypomniał, że bycie dziećmi Bożymi pociąga jednak ze sobą zobowiązanie do naśladowania Jezusa, posłusznego Sługi, i upodobniania się do Niego w Jego łagodności, pokorze i czułej trosce o innych.

„Nie jest to łatwe, zwłaszcza, gdy wokół nas jest tyle nietolerancji, pychy, zatwardziałości. Ale z mocą, która pochodzi od Ducha Świętego jest to możliwe! Duch Święty, otrzymany po raz pierwszy w dniu naszego chrztu, otwiera nam serce na Prawdę, na całą Prawdę. Duch kieruje nasze życie na trudną, ale radosną drogę miłości i solidarności wobec naszych braci. Duch daje nam czułość Bożego przebaczenia i przenika nas niezwyciężoną mocą miłosierdzia Ojca. Nie zapominajmy, że Duch Święty jest obecnością żywą i ożywiającą w tym, który go przyjmuje. On modli się w nas i napełnia nas duchową radością” – mówił Papież.

kb/ rv

Leave a reply

Your email address will not be published.